Preliminary Programme

Thursday, 21 September

12:00-14:00

Registration and posters set-up

14:00-14:15

Welcome and Opening of the Congress

14:15-15:15

Keynote Lecture

Chair: Paolo Pinton

Tullio Pozzan (Padua, Italy)

15:15-16:45

Session 1: Tissue regeneration and engineering

Chair: Giulio Cossu

Juan Carlos Izpisua Belmonte (La Jolla, CA, USA)
Stem cells and organ generation: in vitro and in vivo approaches

Michele De Luca (Modena, Italy)
Combined ex vivo cell and gene therapy for Epidermolysis Bullosa

Nicola Elvassore (Padua, Italy)

16:45-17:15

Coffee break

17:15-18:15

Keynote Lecture

Chair: Carmine Settembre

Beth Levine (Dallas, TX, USA)

18:15-19:00

Flash poster presentations

19:00-21:00

Poster session A and buffet dinner

Friday, 22 September

9:00-10:30

Session 2: Imaging and computing transcription in single cells

Chair: Diego Di Bernardo

Stirling Churchman (Boston, MA, USA)
Gene expression regulation at high resolution

Davide Cacchiarelli (Cambridge, MA, USA)

Massimiliano Pagani (Milan, Italy)

10:30-11:00

Coffee break

11:00-12:00

Keynote Lecture

Chair: Irene Bozzoni

Nikolaus Rajewsky (Berlin, Germany)

12:00-13:30

Session 3: RNA in health and disease

Chair: Giulia Piaggio

Jeroen Pasterkamp (Utrecht, Netherlands)
Non-coding RNAs in neural circuit development and disease

Irene Bozzoni (Rome, Italy)

Davide Gabellini (Milan, Italy)
Epigenetic regulation of the FSHD muscular dystrophy locus

13:30-14:30

Lunch break

15:00-18:30

Parallel Sessions

 

1. From stress response to tissue development and regeneration

Chairs: Alessandra Montecucco, Luciano Conti

7 selected oral presentations & coffee break

 

2. Signalling, membrane trafficking and organelle biogenesis

Chairs: Eelco Van Anken, Paola De Filippi

7 selected oral presentations & coffee break

18:30-20:30

Poster session B and buffet dinner

Saturday, 23 September

9:00-10:00

Keynote Lecture

Chair: Letizia Lanzetti

Maria Angela Nieto (Alicante, Spain)
Cell plasticity in development and disease

10:00-12:00

Session 4: Cell migration and epithelial mesenchimal transition

Chair: Ruggero Pardi

Ronen Alon (Rehovot, Israel)
Cytoskeletal barriers for leukocyte transmigration across inflamed endothelial cells

10:30-11:00

Coffee break

 

Gerhard Christofori (Basel, Switzerland)
EMT, a hallmark or tumor progression, metastasis and drug resistance?

Giorgio Scita (Milan, Italy)
Endocytic control of collective motility and mechanics

12:00-13:00

Keynote Lecture

Chair: Eelco van Anken

Peter Walter (San Francisco, CA, USA)
The unfolded protein response and beyond

13:00-14:30

Lunch break

15:00-16:30

Session 5: Signalling & trafficking

Chair: Monica Fabbri

Tom Kirchhausen (Boston, MA, USA)

Sara Sigismund (Milan, Italy)
ER-PM contact sites control EGFR endocytosis and signaling

Alberto Luini (Naples, Italy)
Auto-regulatory mechanisms of the membrane transport apparatus: relevant signaling and transcriptional circuits

16:30-17:00

Coffee break

17:00-18:00

"Guido Tarone" Keynote Lecture

Chair: Antonella De Matteis

David Sabatini (Cambridge, MA, USA)

18:30-19:30

ABCD Assembly

20:30

Social dinner